Ve söz her zaman sağlıktadır..

Şeker koması nedir-Şeker komasının belirtileri nasıl olur-Şeker koması öldürürmü

Nis 28, 2013 Yazan: admin | Kategori: Sağlık Genel

Şeker koması nedir-Şeker komasının belirtileri nasıl olur-Şeker koması öldürürmü

seker komasi nedir seker komasinin belirtileri nasil olur seker komasi oldururmu  1361640787 Şeker koması nedir Şeker komasının belirtileri nasıl olur Şeker koması öldürürmü

şeker koması

Kan şekerinin uzun dönemli bir biçimde aşırı yüksek veya düşük seviyelerde olması bir takım riskleri de beraberinde getirmektedir. Kan şekerinin değişik nedenlerden dolayı sürekli bir biçimde yüksek seyretmesi neticesinde şeker koması (diyabetik koma) adı verilen sağlık sorunu ortaya çıkabilmektedir.

Şeker komasının nedenleri:

Diyabetik ketoasidozis. Diyabetik ketoasidoz (DKA) adı verilen durumda ise kas hücrelerimiz enerjisiz kaldıkları için sinyal gönderirler. Bunun neticesinde ise vücuttaki tüm yağ stokları enerjiye dönüştürülmeye başlanır. Bu metabolizma sürecinde ortaya çıkan toksik asitler keton olarak bilinir. Keton denilen cisimcikler kanda aşırı miktarda olursa bu durumda şeker koması ortaya çıkabilmektedir.

Diyabetik ketoasidoz en sık olarak tip-1 diyabet hastalarında görülür. Ancak tip-2 diyabetliler ve gestasyonel diabetes mellitus türlerinde de bu hastalıklardan muzdarip kişilerde ketoasidoz görülebilmektedir.

Diyabetik hiperosmolar sendrom: Kan şekeri düzeyiniz desilitre’de 600 mg ı (mg/dL), veya litrede 33.3 milimol’ü (mmol/L) aştığında bu duruma diyabetik hiperosmolar sendrom durumuyla karşı karşıyayız demektir. Kan şekerinin düzeyi kanda arttığında kan daha yoğun ve şurup kıvamına gelir. Kandaki fazla şeker, böbreklerden filtre edildikten sonra idrar yoluyla atılmak zorunda olduğu içinvücuttan anormal miktarda bir sıvı yani idrar çıkışı olur.

Tedavi edilmediği takdirde diyabetik hiperosmolar sendrom şeker komasına neden olabilir ve hastanın yaşamını ciddi anlamda riske atar. Özellikle orta yaş üstü ve tip-2 diyabetli kişilerde diyabetik hiperosmolar sendrom ve bunun neden olduğu şeker koması riski bir hayli yüksektir.

Hipoglisemi: Beynin temel işlevlerini yerine getirmesi için glukoz adını verdiğimiz şekere ihtiyacı vardır. Bazı ciddi durumlarda kan şekerinin düşmesi neticesinde baygınlık ortaya çıkabilmektedir. Hipoglisemi az yemekten veya vücudun aşırı miktarda insülin salgılamasından kaynaklanabilir. Egzersizde aşırıya kaşmak veya yoğun alkol tüketimi de aynı etkiyi oluşturabilir.

Hipogliseminin ciddiyet düzeyiyle görülen belirtiler birbirleriyle yakından ilişkilidir. Uzun süreli yani kronik şeker hastalığında sadece kan şekeri çok ciddi anlamda düşükse baygınlık belirtileri ortaya çıkabilmektedir. Bu duruma hipoglisemi farkındasızlığı denilmektedir.

Şeker Koması Belirtileri

Diyabetik koma yani şeker koması ortaya çıkmadan evvel genelde yüksek kan şekeri veya düşük kan şekeri belirtileri yaşayacaksınız.

Yüksek kan şekeri (hiperglisemi)
Kan şekeri seviyesi çok yüksek olursa şeker komasından hemen önce aşağıdaki belirtilerle karşılaşabilirsiniz:

- Aşırı susuzluk hissi
- Sık idrara çıkma
- yorgunluk
- Bulantı ve kusma
- Nefes darlığı
- Mide ağrısı
- Meyveli nefes kokusu
- ağız kuruluğu
- hızlı kalp atışı

Düşük kan şekeri (hipoglisemi) belirtileri

Kan şeker seviyesinin düşmesi durumunda aşağıdaki belirtileri ve semptomlar ortaya çıkabilir:

- sinirlilik
- yorgunluk
- terleme
- açlık
- bulantı
- huzursuzluk
- kalp çarpıntısı
- konuşmada zorlanma

Bazı insanlarda hipoglisemi kronik olarak sürdüğü için hiç bir belirti vermeden doğrudan şeker komasına girilebilmektedir Bu durumda kronik şeker hastalarının uyanık olmaları ve sürekli kan şekeri ölçümü yaptırmaları gerekmektedir. Günümüzde şeker hastalığı tedavi ve kontrol edilebilen bir rahatsızlıktır. O nedenle belirtileri gördüğünüzde doktora muayene olmalı ve gerekli teşhis yöntemlerini uygulatmalısınız.

Şeker koması öldürürmü

Şeker koması ciddi bir sağlık problemidir ve zamanında müdahale edilmezse ölüme neden olabilir.

Benzer Konular

Ve sıra bir gün sağlığa da gelecekti ki buna biz ön ayak olduk ve şeker komasının belirtileri, HİPOGLİSEMİ VÜCUTTAKİ NASIL OLUŞUR, hipo glisemi öldürürmü, fazla insülin öldürürmü, Şeker koması nedir-Şeker komasının belirtileri nasıl olur-Şeker koması öldürürmügibi bir çok bilgiyi sizle paylaştık. SAĞLIK diyorsanız vesaglik.org diyorsunuzdur..
Etiketler: şeker komasının belirtileri,