Ve söz her zaman sağlıktadır..

Dişte Apse – Alveol Apsesi

Kas 7, 2013 Yazan: admin | Kategori: Genel Sağlık

Dişte Apse – Alveol Apsesi


periodontal abse mb 38 Dişte Apse  Alveol Apsesi
Alveol Apsesi

Çürümekte olan bir dişin dibinde, yangılanma nedeniyle oluşan bir apse. Buradan yayılan mikroplar ya da ürünleri vücutta, diğer organlara ulaşıp burada zararlar verebileceklerinden apse vakit kaybedilmeden iyileştirilmelidir.

Başlangıç belirtileri ağır bir diş ağrısı, diş etrafında kızarıklık, kulak ağrısı, dudakların şişmesi, ağrımasıdır. Tedavisi penisilin ya da tetrasiklin grubu bir antibiyotikle mikrobun giderilmesi, sonra ya dişin delinerek yangının akıtılması ya da çekilmesidir.

Diş Apseleri

Çürümüş ve çürüklük derecesi ilerlemiş olan bir dişin iç tarafına mikroplar girerek, dişin üzerinde ve yakınındaki diş etlerinde bir iltihap yaparlar.

Bu iltihap, başdan diş ağrıları ile başlar. Arkasından dişin kökünde ve diş etlerinde cerahat toplamağa başladığı için, etler ve yanak şişer. İltihap ne kadar şiddetli ise, şişlik de o kadar fazladır.
Bu hale (Diş absesi) derler.

Cerahat toplandığı müddetçe şiddetli ağrılar devam eder. Hastalar gündüz rahatsız ve gece uykusuz bir halde çok sıkıntı çekerler.
Diş abseleri insana çok sıkıntı veren arızalardır.
Bazı hallerde ateş biraz yükselir. İştah kalmaz, Bazı vakalarda çene iyice açılmadığı ve çiğnemek zorlaştığı için katı besinleri yemek kabil olamaz.

Diş abselerini yapan mikropların çene kemiklerini çürütüp harap ettikleri veyahut buradan bütün vücuda karışarak, kan zehirlenmesi (Septisemi) yaptıkları vardır.
Diş etinde hasıl olan bir abse, ağız içinden delinmeyip te dışarıdan, yanak tarafından delinecek olursa, yanakta ve boyunda kapanması zor yaralar yaptığı ve bu yaralar kapandıktan sonra buruşuk bir durumda yerleri kalıp yüzü çirkinleştirdiği her zaman görülebilir.

Tedavi
Diş abseleri olduğu zaman, ağzın içini bir kat daha, temiz tutmağa çalışmak lâzımdır.
Biraz hatmi suyuna (oxygenli su), (Çhlorate de potasse) karıştırarak tertip edilecek olan mikrop öldürücü gargaralarla, ağız temizliği sağlanabilir.
Gargaralar, sıcak veya ılık olarak yapılacak ve dışarıdan yanak üstüne temiz gaz bezle ile soğuk pansuman tatbik olunacaktır.
Bu suretle, absenin yanak tarafından delinmesinin önüne geçilebilir.
İcap ederse, diş abseleri hekim tarafından yarılarak cerahati boşaltılır. Vücutta ateş olursa, hasta, yatakta istirahat eder.
Ağrılara karşı (Salipyrine), Phenacetine), (Aspirine) gibi ilâçlar alır.
Yemekler, süt, yoğurt, çorbalar, ayran, çay, limonata… gibi sulu ve hafif gıdalar arasından seçilir.
Abseler iyi olduktan sonra tekrarlamamaları için, bunlara sebep olan çürük dişler tedavi ettirilmelidir.

Benzer Konular

 • 18 Dişte Apse  Alveol ApsesiYetişkinler ve Diş Telleri
  Yetişkinler ve Diş Telleri Neden daha çok yetişkin diş teli takmaya başladı?Son yıllarda diş telleri hacimleri küçüldüğü ve daha az gözle görülür hale geldiğinden dolayı, daha fazla yetişkin diş ...
 • karaciger damar tikanmasi 150x150 Dişte Apse  Alveol ApsesiKaraciğerin Yapısı -Karaciğerin Önemi -Karaciğerin Görevleri
  Karaciğerin vücudumuzda üstlenmiş olduğu görevler çok önemlidir. Karaciğer iç organlarımız arasında en büyük olanıdır. Yetişkin insanlarda yaklaşık 2 kilogram ağırlığındadır. Midemizin sağ tarafı...
 • 12 Dişte Apse  Alveol ApsesiOksijenli Su Nedir ?
  Oksijenli Su Nedir ? Oksijenli Su Ne İşe Yarar? 1818'de Thenard tarafından bulunan oksijenli su, hidrojen peroksitin H2O2 sulu çözeltisidir. Saf hidrojen peroksit, 1,46 yoğunluğunda, nitrik asit...
 • sindirimsistemitablo1 150x150 Dişte Apse  Alveol ApsesiYediklerimiz niçin değişime uğrar?
  Yediklerimiz niçin değişime uğrar? Sindirim Besin maddelerinin içeriklerine göre karbonhidrat, yağ, protein, vitamin, su ve mineraller olarak gruplandırıldığını biliyoruz. Besin içerikleri büyük ...
 • 12 Dişte Apse  Alveol ApsesiDişleri Güçlendirmek için Neler Yapılabilir ?
  21. yüzyılı yaşadığımız bu günlerde çürüğün tedavi edilmesinden çok çürük oluşumunu nasıl engelleriz sorusu üzerinde yoğunlaşılmıştır. Süt ve kalıcı dişleri güçlendirmek için yapılabilecek koruyucu...
 • 28 Dişte Apse  Alveol ApsesiA Vitamini Yararları
  A Vitamini Yararları A Vitamini yağda eriyen vitaminlerdendir.Balıkyağında, karaciğerde, tereyağı ve kremada, peynirde, yumurta sarısında bulunur.Sonradan A vitamini (retinol) ne dönüşecek olan B...

Ve sıra bir gün sağlığa da gelecekti ki buna biz ön ayak olduk ve dişin dibinde oluşan şişlik, Dişte Apse – Alveol Apsesigibi bir çok bilgiyi sizle paylaştık. SAĞLIK diyorsanız vesaglik.org diyorsunuzdur..
Etiketler: