Ve söz her zaman sağlıktadır..

Kanda Mikrop Bulunması Neden Olur-Bakteriyemi Nedir Nedenleri Nelerdir

Oca 25, 2012 Yazan: admin | Kategori: Sağlık Genel

Kanda Mikrop Bulunması Neden Olur-Bakteriyemi Nedir Nedenleri Nelerdir

kanda mikrop bulunmasi neden olur bakteremi nedir nedenleri nelerdir 201112kanda mikrop.jpg 1327199077 Kanda Mikrop Bulunması Neden Olur Bakteriyemi Nedir Nedenleri Nelerdir

mikrop

Kanımızda mikroplar neden görülür sorununa yanıt vermeden evvel şu soruyu cevaplamamız gerekmektedir. Mikropla kastedilen bakteri midir yoksa virüs mü? Ya da bunların hepsine birden mikrop mu diyeceğiz. Zira kanda virüs görülmesi viral hastalıkları taşıdığımıza ve hatta yakalandığımıza işaret iken, kanda bakteriye rastlanması durumu ise bakteriyel bir takım enfeksiyonlar ile karşı karşıya kaldığımızı gösterir. Öncelikle görülüm sıklığını dikkate alarak kandaki bakteri varlığının nedenlerini kısaca anlatalım.

Bildiğimiz gibi normal şartlarda insan kanında kesinlikle hiçbir mikrop yer almaz. Daha doğrusu kanımız tam manasıyla sterildir. Ancak hastalık durumlarında bakteriler kana karışabilir. Genel olarak kanda bakteri türü mikropların bulunmasına bakteriyemi adı verilmektedir. Bakterinin kana karışması aynı zamanda bakterilerin ürettiği zehirli maddelerin ki biz onlara toksinler adını veriyoruz, kanı zehirlemesine neden olur. Septisemi son derece tehlikeli bir durum olup acil müdahele edilmez ise ölümcül etkileri olabilmektedir.

Bakterilerin kana karışmasına neden olan şey, genelde pnemoni veya menenjit gibi ciddi enfeksiyonlar olabileceği gibi ameliyat esnasında bağırsak ve mide zarının yırtılması da kana mikropların karışmasına neden olabilir. Mide ve bağırsak yırtılmasına neden olabilecek ülserler de kana mikrropların bulaşmasına yol açabilir. Ayrıca iğne kullanan uyuşturucu bağımlılarında atardamarların veya toplardamarların çatlatması veya yırtması da damarlara mikrop girmesine yol açabilir. Bakteriyeminin çeşitli yan etkileri ve zararlı sonuçları olabilir

Bakterilere tepki veren bağışıklık yanıtı, sepsis (kan zehirlenmesi) ve septik şok, gibi ölüm riski taşıyan rahatsızlıklara neden neden olabilir. Bakteriler kan yoluyla vücudun en ücra köşelerine ve değişik organlarına yayılma yeteneğine sahiptirler. Bu da hastalığın tüm vücuda yayılması anlamına gelir.Kanda görülen mikropların tedavisi genellikle antibiyotik lerle yapılmaktadır.

Virüsler de bakteriler gibi organizmada yayılmak için kan veya lenf yolunu kullanırlar. Virüslerin toksin salgılama yetenekleri olmadığı için kanda septik şok veya septisemi oluşturma riski yoktur.

Konuyla alakalı olabilecek diğer yazılar:

mikropların bulunduğu yerler nereleri-mikroplar nerede bulunur?Mikrop bakteri virüs nedir-mikropların bakterilerin virüslerin bulunabileceği yerler nereleridirantibiyotikler eklem ağrısı yaparmı-antibiyotiklerin zararları yan etkileri nelerdirKolesterol Nedenleri-Hangi Yiyeceklerde Besinlerde Kolesterol VardırBebeklerde Göz Hastalıkları Nedenleri ve TedavisiBebeklerde Göz Çapaklanması Nasıl Geçer ve Neden Olur?

Benzer Konular

Ve sıra bir gün sağlığa da gelecekti ki buna biz ön ayak olduk ve kanda mikrop olması, kanda mikrop görülmesi nedenleri, kanda enfeksiyon nelere yol açar, kanda mikrop nelere yol açar, kandaki mikrop nelere yol açar, , kanda mikrop neden olur, kandaki mikrop nasıl geçer neler iyi gelir, kanda mikrop nedir, kandaki mikrop neye neden olur, kandaki mikroba ne iyi gelir, Kandaki mikrop zararlımı, Kanda Mikrop Bulunması Neden Olur-Bakteriyemi Nedir Nedenleri Nelerdirgibi bir çok bilgiyi sizle paylaştık. SAĞLIK diyorsanız vesaglik.org diyorsunuzdur..
Etiketler: kanda enfeksiyon nelere yol açar, kanda mikrop görülmesi nedenleri, kanda mikrop neden olur, kanda mikrop nedir, kanda mikrop nelere yol açar, kanda mikrop olması, kanda mikrop varsa, kandaki mikroba ne iyi gelir, kandaki mikrop nasıl geçer neler iyi gelir, kandaki mikrop nelere yol açar, kandaki mikrop neye neden olur, Kandaki mikrop zararlımı,