Ve söz her zaman sağlıktadır..

Topuk Catlaklari Neden Olur-Topukta Çatlağın Nedenleri Tedavisi

Oca 25, 2012 Yazan: admin | Kategori: Sağlık Genel

Topuk Çatlakları Neden Olur-Topukta Çatlağın Nedenleri Tedavisi

topuk catlaklari neden olur topukta catlagin nedenleri tedavisi 201111Topuk Catlaklari.jpg 1327199169 Topuk Catlaklari Neden Olur Topukta Çatlağın Nedenleri Tedavisi

Topuk Çatlakları

Topuk çatlakları genellikle kadınlarda görülen ama erkeklerde de yaygınlık bakımından oldukça sıj rastlanan ayak rahatsızlıklarıdır. Ayak topuklarındaki çatlamalar genelde tek taraflı görülmezler, Her iki topuğun altında çatlaklar bir arada oluşur. Bayanlar ayrıca topuklu ayakkabılar giydikleri için ayak çatlaklarından daha fazla etkilenirler. Ağrı ve sızı oluşturan topuk çatlakları, bakterilerin ve enfeksiyon oluşturan mikro organizmaların bulaşma riskini de artırırlar. Bu nedenle çatlak olan bölgelerde iltihap ve mikrop kapma gibi durumların görülme ihtimali bir hayli fazladır. Genellikle çift taraflıdır. Özellikle bayanlar için kozmetik olarak rahatsızlık verirken, bazen de kızarıklık, şişlik, ve ağrı problemine neden olurlar. Yaşam kalitesini ciddi şekilde etkileyen ayak topuğu çatlakları bilhassa şeker hastalığı, ve damar rahatsızlıkları, dolaşım bozuklukları olan kişilerde enfeksiyon riskini önemli ölçüde artırmaktadır.

 

Topuk çatlağının nedenleri nelerdir?
Topuk çatlaklarının değişik nedenleri olabilmektedir. Gerek dışsal gerekse bünyeden kaynaklanan nedenlerle topuk çatlakları görülebilmektedir. Kuru cilt yapısına sahip kişilerin topuk çatlağı şikayeti ile karşı karşıya kalma riski daha yüksektir. Topuk çatlaması aynı zamanda ayak tabanlarında nasır oluşumuna da neden olmaktadır.

Mantar hastalıkları da cildin nem düzeyini düşürerek topuk çatlağı oluşumuna uygun bir ortam sağlamaktadır. Ayrıca menopoza bağlı metabolizma değişiklikleri, kilo alımı ve cildin kuruması, sedef, egzama gibi cilt hastalıkları, fazla kilolar da topuk çatlağına neden olmaktadır. Uzun süre ayakta kalan kişilerde de görülebilir. Diğer yandan ayaklarda Pitted Keratolisis adlı bir bakteri türü nedeniyle görülen enfeksiyonlarda da topuklarda çatlama ve çukurlaşmalar görülebilmektedir. Ayakkabı seçimi de topuk çatlağının bir nedenidir. Ayağı havalandırmayan, terlemeye neden olan ve sentetik materyalden üretilen ayakkabılar da topukta çatlağa sebep olur. Yalın ayak dolaşmak ta cildin nem kaybına neden olacağı için bir diğer neden olarak ortaya çıkmaktadır.

Topuk çatlaklarının tedavisi nasıl yapılır

Mantara bağlı enfeksiyonların neden olduğu topuk çatlakları için anti fungal mantar kremleri oldukça işe yaramaktadır. Ancak topuğunuzda çatlak sorunu var ise öncelikle bir cildiye uzmanına giderek buna neyin sebep olduğunu tespit ettirmeniz gerekecektir. Böylece topuk çatlağının sebepleri teşhis edilerek buna uygun bir tedavi ve sağıtım formülize edilecektir. Dermatoloji hekimleri genellikle topukta kalınlaşmayı engelleyici kremler vererek topuk çatlağı oluşumunun önüne geçme yönünde bir tedavi denemekteler. Diğer yandan ayağın neminin korunması amacıyla nemlendirici cilt bakım kremleri ve losyonlar da işe yaramaktadır.

Ayakkabı seçimi de topuk çatlağı tedavisi ile yakından ilişkili olup, ayakları havalandıran, topuğa baskı oluşturmayan ve ayakları dinlendirici ayakkabı seçimi önem arz etmektedir. Ayak tabanlıkları da topuk çatlağının derinleşmesinin önüne geçmektedir.

Topuk çatlağına bitkisel çözüm

Akşamları 2 litre ılık suya bir yemek kaşığı elma sirkesi koyun ve bu suyu bir leğene koyarak ayaklarınızı 20 dakika kadar bekletin. Ardından ponza taşı ile ayak topuklarınızda çatlak olan bölgelere ovalama yöntemi ile masaj yapın.

Topuk çatlağı doğal bitkisel tedavisi video izle

 

topuk catlaklari neden olur topukta catlagin nedenleri tedavisi  1327199169 Topuk Catlaklari Neden Olur Topukta Çatlağın Nedenleri Tedavisi
Topuk Çatlakları Hakkında Merak Edilenler

Konuyla alakalı olabilecek diğer yazılar:

Topuk Çatlaklarına Ne İyi Gelir-Topuk Çatlağına Bitkisel Çözümahmet maranki topuk çatlakları-topuk çatlaklarına bitkisel çözüm ve hangi bitki iyi gelirtopuk çatlağı neden olur-topuktaki çatlağın tedavisi- topuk çatlağına bitkisel çözümsuna dumankaya saç dökulmesi uzman tvcanli liposaksin izle-liposuction videoları videozayıflamak istiyorum uzman tv video izle

Benzer Konular

Ve sıra bir gün sağlığa da gelecekti ki buna biz ön ayak olduk ve topuklar çatlama neden olur, , ayak topuklarındaki çatlaklar, topuk çatlakları neden olur, topukçatlaması, topuk çatlakları için ne yapmalı, cerrahpaşa topuk çatlakları, topuk çatlağının, kadınların topuklarının çatlamasının tedavisi, ayak t opuklarının çatlaklarının giderilmesi için ne yapmalı, topuk çatlak maske tarifi, topuk çatlağı neden olur, Topuk Catlaklari Neden Olur-Topukta Çatlağın Nedenleri Tedavisigibi bir çok bilgiyi sizle paylaştık. SAĞLIK diyorsanız vesaglik.org diyorsunuzdur..
Etiketler: ayak t opuklarının çatlaklarının giderilmesi için ne yapmalı, ayak topuklarındaki çatlaklar, cerrahpaşa topuk çatlakları, kadınların topuklarının çatlamasının tedavisi, topuk çatlağının, topuk çatlak maske tarifi, topuk çatlakları için ne yapmalı, topuk catlaklari neden olur, topukçatlaması, topuklar çatlama neden olur,