Ve söz her zaman sağlıktadır..

İstenmeyen Hamilelik Ne Demek-İstenmeyen Gebelik Nasıl Sonlandırılır

Oca 26, 2012 Yazan: admin | Kategori: Sağlık Genel

İstenmeyen Hamilelik Ne Demek-İstenmeyen Gebelik Nasıl Sonlandırılır

istenmeyen hamilelik ne demek istenmeyen gebelik nasil sonlandirilir 201111istenmeyen hamilelik 300x181.jpg 1327199186 İstenmeyen Hamilelik Ne Demek İstenmeyen Gebelik Nasıl Sonlandırılır

istenmeyen hamilelik

Gebelik, kadınların hayatında oldukça duygusal bir zaman dilimi olabilmektedir. Şayet Gebelik istenmeyen veya beklenmedik bir durum ise, ne yapılması gerektiği hakkında bir takım korkulara ya da karışık  duygulara kapılmanız gayet doğaldır. olabilir. İstenmeyen gebelik durumunda seçeneklerinizin neler olduğunu hatırlamak önemlidir. Ama öncelikle, hamile olup olmadığınızdan emin olmanız gerekir.

 

Hamile olup olmadığımı nasıl öğrenebilirim?

Hamile kalıp kalınmadığını öğrenmenin en kolay yolu hiç şüphesiz hamilelik testleri yapmaktır. Bu testlerin 2 türü vardır:

 

İdrar testi ile hamileliği öğrenme: Bu testler  evde yapılan gebelik testleri olarak adlandırılır. Çoğu eczanede, marketlerde ve büyük mağazalarda bu hamilelik test kitleri satılmaktadır. Buralardan kolayca temin edebilir ve satın alabilirsiniz. Evde gebelik testlerinin hemen hepsi test yapıldıktan bir süre sonra  sizin hamile olup olmadığınızı söyleyebilir. Bu test, eğer talimatlarına uygun bir biçimde doğru olarak yapılırsa, tipik olarak sonuçların doğruluk ihtimali oldukça yüksektir.Kan testi ile hamileliği öğrenme:Kan testleri, kandaki bir takım hormon düzeyi değişikliklerinden yola çıkarak hamile olup olmadığınızı anlamanıza yardımcı olur. Kan testleri ile hamilelik tetkili daha çok doktor muayenehanesinde ya da bir sağlık ocağında, hastanede yapılır. Kan testlerinin sonucu verme süresi yaklaşık olarak bir haftadır.  Kan testleri, idrar testlerine nazaran daha bütük bir isabetle hamile olup olmadığınızı sizlere söyleyecektir.

 

Şayet idrar yöntemiyle yapılan bir gebelik testi sonucu pozitif çıkarsa, bunun sonuçları onaylamak için doktorunuza başvurmanız gerekir. Doktorunuz muhtemelen kan testinin yanısıra rahmin büyüklüğü ve şeklini kontrol etmek için  pelvik muayene yapacaktır. Bu muayene sonucunda ne kadar süredir hamil olduğunuz kesin olarak ortaya çıkacaktır.

 

Hamileyim ne yapmam gerekir?

İstenmeyen gebelik konusunda bir karar vermek çoğu zaman oldukça zor bir süreçtir. Burada düşünülmesi gereken bir sürü faktör olacaktır. Maddi durumunuz, medeni haliniz, yaşam şartlarınız ve belki de en önemlisi kişisel ve dini inançlarınız, ahlak anlayışınız gebeliği devam ettirme veya sona erdirmede sizlere yön gösterecektir.   Burada karşımıza bir kaç seçenek ortaya çıkıyor

 

Şayet evli değilseniz veya evliliğe giden bir ilişkiniz yoksa bebeği tek başına büyütmeniz gerekebilir.Evliyseniz bebek sahibi olursunuz. Evli çiftlerde kürtaj vb yöntemlerle gebeliği sonlandırma oranı, bekarlara nazaran çok daha düşük oranlardadır.Gebeliği devam ettirip doğumdan sonra bebeği evlatlık verebilirsinizGebelik sona erdirebilirsiniz ve kürtaj yaptırabilirsiniz.

 

 

Nasıl bir karar vermeliyiz?

Burada yapacağına karar vermek elbette çok zor olabilir. Güvendiğiniz birisiyle konuşmak size  yardımcı olacaktır.  Bu kişi bebeğin babası, bir aile büyüğü veya üyesi ya da bir arkadaş olabilir. Doktorunuza ya da bir din bilginine  danışmak ta yararlı olabilir.  Burada danışacağınız kişinin sizin üzerinde baskı kurarak istemediğiniz bir karara sizi sürüklemesi ihtimali olmayan bir kişi olması önemlidir. Ayrıca bu konuda özel eğitimli psikolojik danışmanlar da sizlere yardımcı olabilir.

Herhangi bir karar vermeden önce, seçeneklerin her biri hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Daha fazla bilgi sahibi olmak, sizin karar vermenize yardımcı olabilir. Ayrıca alacağınız karar ile ilgili olarak kendinizi daha emin hissetmenize yardımcı olabilir.

 

Hamileliğin başlangıcından ne kadar süre sonra bir karar vermek gerekir?

İstenmeyen hamileliği sona erdirmeyi düşünüyorsanız, bunu mümkün olduğunca çabuk karar vermek gerekmektedir. Erken dönem gebeliklerde daha az düşük riski vardır.

Karar verme konusunda tereddüdünüz olabilir. Bu durumda sanki normal bir gebelikmiş gibi  kendinize iyi bakın. Neticede karnınızdaki canlı ve onun da sağlıklı yaşamak gibi kutsal bir hakkı var. Hamilelik süresince şunlara dikkat edin.

İstenmeyen gebelik nasıl sonlandırılır

İstenmeyen hamilelik kürtaj adı verilen hamileliğe dış müdahale ile sonlandırılır. Hamileliği sonlandırmak için ilaç veya cerrahi bir takım yöntemler kullanılmaktadır.  Ayrıca ülkemizde yasaklanan 7 haftadan büyük gebeliklerde kullanılması sakıncalı olan düşük hapı gibi yöntemlerle de hamilelik sonlandırılabilmektedir.

Alkol içmeyin.Sigara içmeyin.İlaç yapmayın.Sağlıklı yiyin.Ilk önce doktorunuzla konuşmadan herhangi bir ilaç almayın.Bol bol dinlenin.Egzersiz yapın.

 

Eğer gebeliğe devam etmeyi düşünüyorsanız, doktorunuz ile randevu almanız gerekir. Hamilelik döneminde düzenli olarak doktor kontrolü hem sizin hem de bebeğinizin mümkün olduğunca sağlıklı olmasına yardımcı olacaktır.

 

Konuyla alakalı olabilecek diğer yazılar:

Tüp Bebekte Hamilelik Belirtileri-Tüp Bebek Tedavisi İle Hamile Kalmakhamilelik belirtileri nelerdir-hamileliğin belirtisi ve gebelik teşhisihamile kalmadan önce yapılması gerekenler-gebe olmadan evvel yapılması gereken testlerlerHamilelikte Gebelikte diş bakımı, diş ağrısı, tedavisi, çekimi, dolgusuDoğum, hamilelik, gebelik cilt çatlaklarının tedavisi ve yok edilmesiBebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Anlaşılır-Bebek Cinsiyeti Kaçıncı Haftada Belli Olur

Benzer Konular

Ve sıra bir gün sağlığa da gelecekti ki buna biz ön ayak olduk ve 1 aylık gebelik nasıl sonlandırılır, 4 haftalık gebelik nasıl sonlandırılır, gebelik nasıl sonlandırılır, hamileligi nasıl sonlandırılır, gebelik nasıl belli olur nasıl sonlandırılır, istenmeyen gebelik 4 haftalık nasıl sonlanır, istenmeyen 1 aylık gebelik nasıl sonlandırılır, hamile demek, 1aylıkgebelik sonlanması, istenmeyen gebelik de asi, 6 haftalık istenmeyen gebelık nasıl sonlandırılır, , İstenmeyen Hamilelik Ne Demek-İstenmeyen Gebelik Nasıl Sonlandırılırgibi bir çok bilgiyi sizle paylaştık. SAĞLIK diyorsanız vesaglik.org diyorsunuzdur..
Etiketler: 1 aylık gebelik nasıl sonlandırılır, 4 haftalık gebelik nasıl sonlandırılır,