Ve söz her zaman sağlıktadır..

uykusuzluğa doğal çözüm yöntemi-uyku için bitkisel çözüm tedavisi

Ağu 8, 2011 Yazan: admin | Kategori: Sağlık Genel

uykusuzluğa doğal çözüm yöntemi-uyku için bitkisel çözüm tedavisi

Uykusuzluk probleminiz var ise uykusuzluğa doğal ve bitkisel çözümler arıyorsanız işte tam size göre bir yazı ile karşınızdayız. Uykusuzluk probleminin sosyal, psikolojik ve fizyolojik nedenleri olabiliyor. Uykusuzluğa iyi gelen bitkiler ile uyuyamıyorum diyenler için tedavi alternatifi olacak bu bitkisel ve doğal yöntemler için yazının devamına bakınız.

Uzun ve uykusuz geçen geceler canınıza tak mı etti? O halde işte tam da size göre ve mışıl, mışıl uyuyacağınız gecelere merhaba derditecek bitkisel çözümler icon smile uykusuzluğa doğal çözüm yöntemi uyku için bitkisel çözüm tedavisi

Her hangi bir sebepten dolayı strese girer ve uykusuz geceler geçiren arkadaşlarım, buyrun…

1-Bir kahve kaşığı kekik, 1 bardak sıcak çaya konur. Biraz bekledikten sonra süzülüp içilir.

2-10 bardak suya 2 çay kaşığı adaçayı konur, süzülür. Bir miktar lahana suda haşlanıp süzülür. İkisi karıştırılarak, yatarken 1 bardak içilir.

3-İki bardak suya 1 kahve kaşığı nane konur. 5-10 dakika kaynatılır. Yatmadan önce 1 bardak içilir.

4-İki bardak suya 1 tutam ıhlamur konur. Kaynatılarak, yatmadan önce içilir.

5-Yatmadan önce 1 tatlı kaşığı bal karıştırılmış ılık süt (yoksa, yerine şekerle karıştırılmış 1 bardak sıcak su) içilir.

6-Akşamlan ıhlamurla tam banyo alınır.

7-Nilüfer çiçeği koklanır.

8-Birer bardak arpa suyu, süt ile içilir.

9-Papatya çiçeği koklanır.

10-Buruna bademyağı damlatılır.

11-Yeşil salata, soğan, fasulye, havuç, bezelye, kayısı, yoğurt, armut, marul, bamya, maydanoz yemek ve süt içmek faydalıdır.

Resimde ki gibi, oturup koyunları saymakla geçirmeyin geceyi Melek‘lerim icon smile uykusuzluğa doğal çözüm yöntemi uyku için bitkisel çözüm tedavisi

Hatta uykusuzluk sizi öldürebilir. Çünkü, arabanızla yolda giderken uyuklarsanız kaza yapabilirsiniz. (Her yıl tahminen 71 bin kişi direksiyon başında uyukladığı için yaralanıyor.) Günlük işlerinizi yerine getirmek ve sağlınız için en az günde 7 saat kesintisiz uyumanız gerekiyor. İşte 20 adımda “iyi uyku kılavuzu”…

1. Uykuya geçiş rutini oluşturun: Bunu her gece yatağa gitmeden önce yapın. Kedinizi dışarı çıkarın, ışıkları kapatın, ısıtıcıyı kapatın, yüzünüzü yıkayın, dişlerinizi fırçalayın. Bu ve buna benzer davranışlar sizi uykuya hazırlayacaktır.

2. Vücut siklusunuzu hesaplayın: Bazı uzmanlar uykunun sikluslarla geldiğine inanıyor. Vücut saatinizde bu ritmlerin farkına varırsanız, bunları avantaja çevirmek için kullanın. Uykunuz geldiğinde hemen yatağa gidin. Aksi takdirde, tekrar uykuya hazırlanmanız uzun bir zaman sürebilir.

3. Yeni yıkanmış yastık ve çarşaflar kullanın: Bu durum gevşemenize ve sakinleşmenize yardımcı olacaktır. Ya da oda parfümünüzü lavantalı seçin ve yatağa yatmadan önce yatağınızın üzerine sıkın.

4. Saati yatağınızın altında ya da göremeyeceğiniz bir yerde saklayın: Saatinizin ışığının sizi rahatsız etmemesi için ve gecenin bir yarısı uyandığınızda ya da uyku sorununuz olduğunda saatin ne kadar geç olduğunu görüp öfkelenmemeniz için saatinizi göreceğiniz bir yere koymayın.

5. Yastığınızı kabartın: Eğer devamlı olarak yastığınızı yumrukluyorsanız yastığınız incelecektir. Alçak yastık da uykunuzu kaçırabilir. Gardrobunuzdan yeni bir yastık alın, mis kokulu yastığınızda tekrar uykuya dalmayı deneyin.

6. Doğru yastığı seçin: İdeal olan yastık yumuşak olmalı, ancak çok yüksek olmamalı, boynunuzu desteklemeli, alerji yapmamalı ve yıkanabilir olmalı. Yastığın boynunuzu desteklemesi uyku kalitenizi yakından ilgilendiriyor ve boyun ağrınızı azaltıyor.

7. Pencerelerinize kalın perdeler takın: Hatta sokak lambalarından gelen çevre aydınlatması, dolunay ya da komşunuzun evinin ışığı uykusuz kalmamak için ihtiyacınız olan uykuyu engelleyebilir.

8. Yatak odanızı temizleyin ve yatıştırıcı adaçayı yeşiline boyayın: Ya da diğer yatıştırıcı renklere boyayın. Bu renkler, insana uykuyu hatırlatıyor, yatağınızda kitap okurken ya da uyumaya hazırlanırken sizi rahatlatıyor

9. Yatağınızı dış duvarlardan uzağa taşıyın: Bu dışarıdan gelen gürültülerin biraz azalmasını sağlar. Eğer gürültü sizi halen rahatsız ediyorsa, vantilatörünüzü açmayı deneyin.

10. Kış aylarında ayaklarınızın arasına sıcak su şişesi koyun ya da kalın çorap giyin: Sıcak olmak vücudunuzun iç sıcaklığının uyku için en üst seviyede olmasına yardımcı olur. Aslında iç sıcaklığınız düştüğünde daha rahat uyursunuz. Ayaklarınızı ısıtarak, bacaklarınıza doğru olan kan akışını garantilersiniz ve vücudunuz serinler.

Umarım siz de bu bitkisel kürleri uygular ve resimde ki bayan gibi mışıl, mışıl deliksiz uyursunuz Melek’ler icon smile uykusuzluğa doğal çözüm yöntemi uyku için bitkisel çözüm tedavisi

11. Uyumadan önce 600 mg kalsiyum ve 300 mg magnezyum alın: Magnezyum kemikleriniz için mineral kaynağı olmasının yanında doğal bir yatıştırıcıdır. İlaveten, kalsiyum kas hareketlerini düzenlemeye yardımcı olur. Magnezyum ayrıca bacak kramplarını önlemeye yardımcı olur.

12. Yatmadan önce bir avuç ceviz yada 1 tane muz yiyin: Ceviz iyi bir triptofan kaynağıdır. Bu aminoasit uykusuzluğa iyi gelir. Muz da triptofanın yanında uyku hormonu olan melatonin kaynağıdır. Gelenekselleşmiş olan bir bardak ılık süt de iyi bir triptofan kaynağıdır.

13. Yatmadan sadece su için: Bir araştırma, katılımcıların 1 fincan meyve suyu içtikten 20-30 dakika sonra uykuya dalabildiklerini gösterdi. Çünkü, meyve suyunun içinde yüksek oranda şeker bulunuyor.

14. Asit önleyici ilaçları akşam yemeğinden sonra alın, yatmadan içmeyin: Bu ilaçlar uykunuzu engelleyen aluminyum içeriyor.

15. Uykuya dalarken teypten kitap dinleyin: Yatmadan önceki hikayeler çocukluğunuzda sizi sakinleştirirdi. Teypteki yatıştırıcı kitap büyükler için de aynı etkiyi verebilir. Şiir ya da biyografileri dinleyin, korku romanlarından uzak durun.

16. Bir fincan suda 3-4 büyük salata yaprağını 15 dakika kaynatın: Bunu ateşten alın, 2 dal nane ekleyin ve yatmadan önce için. Salata yaprakları insanı uyumaya yönlendiren laktukarim isimli bir madde içeriyor.

17. Masaj yapın: Parmak uçlarınızı gözlerinizin çevresinde dairesel şekilde yavaşca hareket ettirin. 1 dakika sonra ağzınıza doğru hareket ettirin, sonra boynunuza ve başınızın arkasına aynı hareketi uygulayın. Gevşeyip uyumaya hazır hale gelene kadar devam edin.

18. Kaslarınızı rahatlatmak için okaliptus kullanın: Bu güçlü kokulu bitki bizi yatıştırıyor ve gevşememizi sağlıyor.

19. Yatağa yattıktan sonra günlüğünüz için 10 dakika ayırın: Gün içinde yaşadığınız olayları, hissettiğiniz duyguları aktarın. Bu uykunuzu gün içinde yaşadıklarını hatırlayıp durmanızı önler, böylece daha çabuk uykuya dalarsınız.

20. Yatağınızın yanında küçük bir defter, lamba ve kalem bulundurun: Gece yarısı kalkarsanız ve aklınıza birşeyler gelirse, hemen bunları bu deftere not edin, çünkü tekrar uykuya daldıktan sonra bu düşünceler uçup gidiyor.

Lavanta çayı için rahat uyuyun

Yaklaşık iki kişiden biri uykusuzluk çekiyor. Bitkisel yollarla bu soruna çözüm bulmak mümkün. Lavanta ya da Alman papatyası çayıyla rahat uyuyabilirsiniz.

Dünya genelinde yaklaşık her 2-3 kişiden birinin herhangi bir nedene bağlı olarak uykusuzluk çektiği bilinmektedir. Uykusuzluğa yol açan çeşitli nedenler arasında en başta psikolojik faktörler yer almaktadır (%40-55). Bunun haricinde; alkol veya ilaç kullanımı (%15-20), çeşitli akut veya kronik hastalıklar (%10-20), çevre gürültüsü sayılabilir. Uykusuzluğa karşı uyku verici ilaç kullanımı her zaman uygun bir tedavi stratejisi olarak kabul edilmemelidir. Bazı durumlarda basit önlemler sorunu çözmekte yararlı olabilmektedir. Mesela, yatmadan önce alınan kafein miktarının azaltılması öncelikli bir önlemdir.

Benzer Konular

 • 3 uykusuzluğa doğal çözüm yöntemi uyku için bitkisel çözüm tedavisiSivilceler için Kil Maskesi-Sivilcelere Maske ile Kesin Çözüm
  Sivilceler için Kil Maskesi-Sivilcelere Maske ile Kesin Çözümkil maskesi sivilce tedavisiKil yapışkan bir toprak çeşidi olarak bilinir. Balçık olarak ta bilinen kil, taşıdığı mineral madde zeng...
 • 30 uykusuzluğa doğal çözüm yöntemi uyku için bitkisel çözüm tedavisiFransız Diyeti
  Fransızlar, lezzetli ve bol kalorili soslarla hazırlanmış etleri yedikleri ve her yemek yanında şarap içtikleri halde zayıf kalırlar. İşte Fransızlar gibi lezzetli yemekler yiyerek zayıf kalmak ist...
 • 17 uykusuzluğa doğal çözüm yöntemi uyku için bitkisel çözüm tedavisiAnason çayı nasıl yapılır ?
  Anason çayı sağlığa olan yararları ile uzmanları şaşırtıyor.anason çayının faydalarına bakacak olursak;Anason çayının faydaları Anasonun kökünün kaynatılması neticesinde boğaz iltihaplanmasına iyi ...
 • 10 uykusuzluğa doğal çözüm yöntemi uyku için bitkisel çözüm tedavisiBitkilerle tonik nasıl yapılır
  Bitkilerle tonik nasıl yapılırCilt toniğinizi evde daha ucuza hemde tamemn bitkisel kendiniz yapmak isterseniz şayet, bu önerimiz ve bilgilerimiz tam da size göre olduğunu söyleyebilirim Sevgili A...
 • 26 uykusuzluğa doğal çözüm yöntemi uyku için bitkisel çözüm tedavisiBoğaz Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?
  Boğaz Ağrımı Nasıl Tedavi Edebilirim? Soğuk algınlığı veya nezlenin yol açtığı boğaz ağrısı, aşağıdaki şu uygulamalarla biraz azaltılabilir: *Sıvı alımınızı arttırınız (Ballı sıcak çay, bilinen...
 • 23 uykusuzluğa doğal çözüm yöntemi uyku için bitkisel çözüm tedavisie vitamini kapsülü göz altı kırışıklıkları için bitkisel maske tarifi
  e vitamini kapsülü göz altı kırışıklıkları için bitkisel maske tarifiSuna dumankayadan, göz çevresi kırışıklıkları ve cilt bakımı için, harika bitkisel maske tariflerimiz mevcut. bu tarifleri s...

Ve sıra bir gün sağlığa da gelecekti ki buna biz ön ayak olduk ve , uykusuzluğa doğal çözüm yöntemi-uyku için bitkisel çözüm tedavisigibi bir çok bilgiyi sizle paylaştık. SAĞLIK diyorsanız vesaglik.org diyorsunuzdur..
Etiketler: durmadan uykusu gelen insana bitkisel tedavi yöntemi, uyku için bitkisel çözüm, uykunun gelmesi için doğal yöntemler, uykusu için bikisel çözüm, uykusuz gecelere bitkisel destek, uykusuzluğa doğal yöntem, uykusuzluğun doğal çözümler, uykusuzluk doğal yöntem,