astımın sebepleri tedavisi belirtileri-astım nedir-astım hastalığının sonuçları

Astım hastalığı her yaştan ve cinsiyetten, gelir grubundan insanda görülebilen ve bazen sağlık açısından çok ciddi risklerin doğmasına neden olabilen bir solunum yolu hastalığıdır. Astımın sebepleri alerjik olabileceği gibi alerjik olmayan nedenler ile de ortaya çıkabilmektedir.

Astım akciğerlerinizde meydana gelen kronik bir rahatsızlık olup, iki farklı boyutu vardır:
Daralma(Constriction)
Akciğerlerinizdeki hava yollarının etrafındaki kaslar beraberce kasılır veya daralır. Bu daralmaya genel olarak “bronkokonstriksiyon” denir, ve akciğerlerinizin nefes alıp vermesini zorlaştırabilir.
İltihaplanma(Inflammation)
Astım hastasıysanız, akciğerlerinizde bulunan hava yollarınız genelde şişik ve rahatsızdır. Nöbet başladığı zaman daha da şişer ve rahatsızlanır. Doktorunuz bu şişme ve rahatsızlıktan “iltihaplanma” olarak bahsedebilir. İltihaplanma, ciğerlerinizden alıp verebildiğiniz hava miktarında azalmaya sebep olabilir.
Daralma ve iltihaplanma; hırıltılı solunum, öksürük, göğüs darlığı ve nefes darlığı gibi semptomlara yol açabilir. Ayrıca, tedavi edilmediği takdirde, astım uzun vadede akciğer işlevlerinin kaybına da sebep … Devamini Oku

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,