Atelektazi akciğer tıkanması ve akciğerde leke belirtileri nedenleri tedavisi

Atelektazi, hava yollarının veya akciğer atardamarlanndan birinin tıkanması sonucu, akciğerin çökmesidir. Akciğer çökme miktarı, tıkanmanın olduğu yere ve ne kadar zamandan beri olduğuna bağlıdır. Hafif vakalarda belirtisi yoktur.

Tıkanmanın en bilinen sebep­lerinden biri, akciğerde, astıma bağlı olarak mukoza oluşmasıdır; ancak, kronik bronşit sebebiyle veya yabancı bir maddenin solunumu sebebiyle de oluşa­bileceği gibi, akciğer tümörüne hareketsizlik (sıklıkla ameliyat sonrasında yaşanır) de sebep olabilir.Erişkinler, kısmi akciğer çökmesini telafi edebilir ve solunuma devam edebilirler. Buna karşı, çocuklarda ise, hayatı tehdit edebilir.

Atelektazi, genellikle akciğer röntgeninde görülür. Bu aşamada, akciğerin olabildiğince çabuk açılıp solunumun sağlan­ması ve enfeksiyonun önlenmesi çok önemlidir. Çökmüş akciğer­lerin birçoğu, derin nefes alarak, öksürerek, akciğere vurarak (akciğere elle vurup mukozayı çözmek için) ve postural drenaj ile (vücudu aşağıyöne bir açıyla tutup, mukozayı drene etmek) açılabilir.Bronkoskopi yöntemiyle solunan bir madde veya mukoza birikimi … Devamini Oku

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,