kadınlarda tüpler neden tıkanır-kadınlarda tüp tıkanmasının nedenleri ve kanalların tedavisi

Kadınlarda rahimde yumurtalığa uzanan tüp şeklindeki ince uzun organ bazı nedenlerle tıkanabilmekte ve yumurtanın rahime düşmesine engel olmaktadır. Bu da kadınlarda kısırlık nedenlerinden birisi olarak dikkat çekmektedir. Kadınlarda tüplerin tıkanıklığının nedenleri ve tedavisi için yazının devamına göz atınız:

Üreme kanallarının tıkanması
Yumurtalık kanalları olarak da bilinen Fallop tüpleri rahmin her iki yanından başlar ve rahim ile yumurtalıklar arasındaki bağlantıyı sağlar. Tüplerin ucundaki fimbria denen parmaksı çıkıntılar yumurtalıklardan salınan yumurtanın tutularak tüplere alınmasını sağlar. Tüplerin iç yapısı spermin yumurtayı döllemesine ve döllenen yumurtanın rahme tutunana dek dört beş gün boyunca yaşatılmasına elverişlidir. Fimbrialar zarar gördüğünde salınan yumurtalar tutulamaz. Tüplerin iç yapısı zarar görmüşse döllenme gerçekleşmez, yapışıklık olduğunda ise döllenen yumurta rahme ulaşamaz. Ferti-Jin Kadın Sağlığı uzmanı Op.Dr. Seval Taşdemir, yazdı.

kadinlarda tupler neden tikanir kadinlarda tup tikanmasinin nedenleri ve kanallarin tedavisi  1305569762 kadınlarda tüpler neden tıkanır kadınlarda tüp tıkanmasının nedenleri ve kanalların tedavisi
Tüplerdeki Hasarın Nedenleri Nelerdir?

Tüplerdeki tıkanıklık; enfeksiyonlar, endometriozis, önceden geçirilmiş ameliyatlar … Devamini Oku

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , ,