Kolesterol ve Kalp Hastalıkları

Koroner Kalp Hastalığı (KKH) ABD’de 85 yaşın altındaki kişilerdeki 2. önemli ölüm nedenidir.Yüksek kolesterol düzeyleri ise bu hastalığın ortaya çıkmasına zemin hazırlamaktadır. Kolesterol ve kalp hastalıkları üzerindeki etkileri hakkında öğrenebileceğiniz her şey daha uzun ve sağlıklı bir yaşam sürdürmenize yardımcı olacaktır.
Fakir beslenme alışkanlıkları kolesterol düzeylerini yükseltebileceği için doymuş yağlar ve kolesterol yönünden zengin bir diyet KKH’nın başlıca sorumlusudur.

Burada iyi haber ise kolesterol düzeylerinizi kontrol edilebilir düzeylere çekebilecek sağlıklı beslenme programları uygulayarak KKH riskinin önemli ölçüde azaltılabilme şansıdır.

Kolesterolün Kaynağı

Vücutta, özellikle de kanda yüksek miktarda yağ bulunması sağlık açısından bir risk sayılmalıdır, ancak belli bir düzeydeki yağ hücresel yapının korunması ve sinir impulslarının iletimi gibi bazı vücut fonksiyonları açısından önem taşımaktadır.

Kolesterol vücutta bulunan yağ esaslı bir maddedir. Karaciğer vücutta bulunan kolesterolün yaklaşık % 80’ini üretir. Geriye kalan % 20 aldığımız besinlerce karşılanır. Gıdalardaki … Devamini Oku

Etiketler: , , , , , , ,