tetra yapragi faydalari 201201tetra yapragi 300x225.jpg 1327198970 Tetra Yaprağı Faydaları Tetra Otu Ne İşe Yarar

tetra yapragi

Tetra yaprağı duman ağacı olarak ta bilinen tetra ağacının iri ve kırmızı yapraklarına verilen isimdir. Tetra yapragi mikrop kırıcı etkisinden dolayı özellikle apse ve iltihap giderici olarak gargara biçiminde kullanılmaktadır. Damar büzücü ve yaraları kapatıcı iyileştiren faydalari nedeniyle açık yara tedavisinde de kullanılmaktadır.

Latince adı Cotinus coggygria olan ve ülkemizde Duman Ağacı olarak bilinen bu ağacın bir diğer ismi de Tetra Ağacı’dır. Bu nedenle Duman Ağacı Yaprakları aynı zamanda Tetra Yaprağı olarak ta adlandırılmaktadır. Bu yapraklar kesinlikle çay olarak tüketilmemelidir. Zira içildiği takdirde zehirli bir takım maddeler taşıdığı için ciddi sağlık risklerini barındırmaktadır. Tetra Yaprağı Kullanımı genellikle cilde sürülerek ve taralara kompres yapılarak kullanılmaktadır.

Tetra Yaprağı galotanenler ,Glikozidler uçucu bitkisel yağlar linaol, komfen gibi bir çok bitkisel enzimi ve bileşiği içerisinde muhteva etmektedir. Özellikle yaraları iyileştirici, kanamaları durdurucu ve akıntılara karşı tedavi edici etkileri nedeniyle kullanılmaktadır.

Tetra Yaprağının … Devamini Oku

Etiketler: , , , , , , , , , , ,